HDR Tutorial v českém jazyce stranu 3

(Pokračování druhé strany – Můžete se vrátit zpět na první stranu)

Krok 6, pokračování

Uspořádání a zarovnání fotek

Na screenshotu níže si všimněte čtyř vrstev vpravo dole. Nejvýše umístěný je výsledek Photomatixu, ostatní tři jsou originální RAWy. Na pořadí nezáleží. Až budete mít s touto technikou více zkušeností, nebudete potřebovat importovat všechny tři. Budou vám stačit i dvě, někdy použijete jen jednu.

Je mnoho způsobů jak fotografie importovat. Pro jistotu předpokládám, že jste úplný začátečník.

 • Až ve Photoshopu otevřete všechny čtyři fotky, měli by jste mít 4 okna nebo záložky.
  • Bonusový tip: Pokud máte Adobe Bridge, označte fotografie, poté klepněte na Tools>Photoshop…>Load Files into Photoshop Layers… voila, všechny fotky máme v jednom okně!
 • Přejděte na JPEG který jsme vytvořili Photomatixem. Pamatujte, bude to naše “Základní vrstva”. Zkopírujeme a vložíme sem ostatní RAWy které jsme si otevřeli.
 • Přejděte na jeden z originálních RAWů.
 • V položce menu zvolte Výběr > Vše. Poté Úpravy > Kopírovat. Nyní si otevřete naší základní vrstvu a klepněte na Úpravy > Vložit. Nyní máte 2 vrstvy.
 • Aplikujte na všechny zbývající fotografie.
 • Až budete mít všechy fotky v jednom okně, můžete si vrstvy přeházet jak budete chtít. Obvykle dávám JPEG z Photomatixu navrch.

Všechny vrstvy musíme mít perfektně seřazené pod sebou:

 • Označte všechny vrstvy pomocí CTRL, potom použijte Automaticky zarovnat pod záložkou Úpravy – defaultní nastavení nám bude stačit.

HDR Tutorial

Photoshop – zde máme HDR obraz navrchu a pod ním ostatní RAW originály.

Pokud se podívate níže na screenshot, všimnete si že jsem pro vrchní vrstvu vytvořil masku vrstvy. Ty šedé a černé fleky jsou místa, které jsem přebarvil černou, abych se dostal na spodnější vrstvu. Použil jsem štětec, průhlednost nastavil na 30%, a barvil dokud se mi spodnější vrstva zobrazila tak jak to potřebuji.

K vytvoření masky udělejte následující:

 • Klepněte na vrchní vrstvu
 • V menu klepněte na Vrstva > Vytvořit masku vrstvy > Odkrýt Vše.
 • Vyberte štětec (nebo stiskněte B).
 • Nahoře jsou 2 kolonky:
  • Průhlednost – Nastavte na 30%. Udává nám sílu, kterou se budeme dostávat ke spodnější vrstvě. Pokud stejné místo přebarvíte 10x, budete na 100%ní průhlednosti!
  • Štětec – Můžete začít velikostí 100. Časem se naučíte velikost regulovat podle potřeby.
   • Rychlý Tip – pro rychlou změnu velikosti štětce použijte závorky ( [ a ] )
 • Po vytvoření masky se vám vedle objeví malý bílý obdelníček. Vidíte ho? Na obdelníček klepněte.
 • Ujistěte se, že máte nastavenou černou barvu.
 • Začněte fotografiipřebarvovat. Každý tah o 30% naši vrchní vrstvu zprůhlední. Více tahy přes to samé místo se postupně dostanete až na 100%.
 • Až budete se smícháním vrstev spokojeni, klepněte na Sloučit Vrstvy v menu nebo stiskněte Command E (Ctrl + E na PC).
 • Bonusový tip: Pořád si s maskami nevíte rady? To se při mém bídném vysvělování stává často. Doporučuji vám se podívat na YouTube Video o práci s maskami (Vemte na vědomí, že toto video není moje).

Oblasti které jsem přebarvil poznáte, byly přepálené a k nepřečtení. Vybral jsem nejtmvavší vrstvu kde byly reklamy správně exponované a daly se přečíst. Podívejte se na ceduli ABS Studios nalevo.


Photoshop – Vrstvy jsme naskládali pod sebe a vytvořili masku. Šedá místa jsou oblasti, které nám umožnily dostat se na spodnější vrstvu.

Doufám že jste postup pochopili. Jestli ne, zkuste to znovu nebo se podívejte na video které jsem doporučil. S maskami mají lidé někdy problém, věřím ale že to zvládnete.

Nyní první dvě vrstvy zkombinujeme. Označte je a klepněte na Vrstva > Sloučit Vrstvy. Podívejte se na obrázek, nyní už máme vrstvy jen tři.

Combined those two (by Stuck in Customs)

Photoshop – Smíchal jsem první dvě vrstvy. Teď už zbývají jen 3.

S maskami a vrstvami pracujte do té doby, než budete spokojeni. Postup je stejný.

V následujícím kroku se naučíme opravovat „duchy“. V tomto případě chodce a autobus. Photomatix je zmatený, když se mezi jednotlivými snímky něco hýbe.
Nyní si vyberu jeden z originálů, kde jsou chodci v nejzajímavější poloze. Vybranou fotografii smíchám s HDR snímkem. Podívejte se na screenshot níže. Vytvořil jsem masku vrstvy a štětcem jsem fotku přebarvil, abych se dostal k chodcům ze spodnější vrstvy. Někteří chodci jsou „rozmazaní“ díky délce expozice. To mi ale vyhovuje, ve fotografii je více pohybu.

HDR Tutorial (by Stuck in Customs)

“Duchů“ jsme se zbavili opět užitím masek.

Krok 6 – Redukce šumu a ostatní nástroje

V mém finálním snímku je ho docela dost. Může za to HDR processing. Je to vedlejší efekt, ale naštěstí snadno opravitelný.

O Noiseware se zde moc rozepisovat nemusím. Pokud se chcete o tomto softwaru dozvědet více, přečtěte si moji Noiseware Recenzi.

Jediná věc kterou ale udělat musím je, že vám ukážu následující screenshot. Děláte si ze mě srandu? Tip: před použitím redukce šumu si vytvořte duplicitní vrstvu vaší finální fotky. Redukcí můžete přijít o detaily, které na fotce chcete. Pomocí masek šum aplikujte jen tam, kde to uznáte za vhodné!

Noiseware Review
Toto je nejlepší software pro redukci šumu! Lepší než Noise Ninja!

Podívejte se níže na finální snímek! Hle, všechna ta tvrdá práce se vyplatila!

Times Square at Dusk
Finální fotografie po mnoha krocích … pamatujte … Je to o cestě, ne o cíli! strong>

Zajímají vás další nástroje které používám? Doporučuji vám si je sehnat!

 • Lucis Pro – Lucis Pro používám stále více a více. Je dost podobný softwaru LucisArt, jen je o něco lepší. Napsal jsem Lucis Pro Recenzi a Lucis Tutoriál, který vás možná bude zajímat. Nezapomeňte použít kuponový kód “TREYRATCLIFF.
 • Nik Software – Nik nabízí mnoho nástrojů které doporučuji. Použijte kód “STUCKINCUSTOMS” a ušetřete. Software můžete získat z oficiálních stránekNik Software . Určitě si přečtěte mojí Nik Recenzi.
 • OnOne Software – Toto je další soubor skvělých nástrojů které používám. Nezapomeňte na kód “STUCKINCUSTOMS” při objednávání ze stránek onOne Software . Recenzi na OnOne Plugin si můžete přečíst zde.

Bonusový krok – Doostřete si váš výtvor softwarem Lucis Pro nebo LucisArt

LucisArt Plugin je skvělý. Stáhněte si trial verzi a uvidíte sami! Trial verze je dobrá věc, seznámíte se se všemi slidery a jejich efekty. Pokud se rozhodnete LucisArt koupit, využijte Lucis Kupónu „TREYRATCLIFF“. Pokud mě někdy osobně potkáte, můžete mě za tohle pozvat na kafe. Ze stránek LucisArtsi stáhněte trial verzi, nebo produkt rovnou kupte.

Pokud LucisArt používáte, doporučuji vrchní slider SCULPTURE nastavit na méně než 12 a dolní slider přibližně na 70. Podívejte se na screenshot. Efekt je trochu podobný nástroji Unsharp Mask ve Photoshopu, ale je o dost lepší podle mého názoru.

HDR Tutorial (by Stuck in Customs)

Bonusový krok – HDR z jednoho RAW souboru

Ve Photomatixu otevřete jeden RAW soubor a můžete se rovnou vrhnout na tonemapping! Je to nová fukce, která vám ušetří mnoho času… Mnohokrát považuji HDR z jednoho RAW za dostačující.

Lidé se mě neustále ptají, jestli je HDR lepší z jedné či z více expozic. Když se váš subjekt hýbe, nemáte jinou možnost než využít jen jeden RAW soubor… Výsledek může být ale dost dobrý. Pokud je to možné, vždy využívám vícenásobnou expozici.

Abyste věděli jak moc dobré může být HDR z jednoho RAW, tady máte pár příkladů:

HDR Photo

HDR Tutorial Photo

HDR Tutorial Photo

HDR Landscape Photo

HDR Tutorial Photo

Toto byla hodina času kterou už zpátky nikdy nezískáte. Doufám ale, že budete nové znalosti z tohoto tutoriálu využívat. Přeji vám hodně štěstí a děkuji za všechny vaše názory a komentáře. Momentálně mám přes 20,000 nepřečtených e-mailů, tak se omlouvám pokud se vám nedostalo odpovědi… Obávám se, že mám příliš málo času. Děkuji ale za vaši podporu! Doufám, že vás HDR bude bavit stejně jako mě – Hodně štěstí vám všem!

Video Preview of the HDR Video Tutorial

HDR Video Tutorial

Would you like to see me actually go through everything step-by-step on video? Then you will enjoy!
HDR eBook

Můžete si je zakoupit zde .

It’s finally available! I think you will love it… as with everything around here, if you don’t like it, we get you a 100% money back deal. So, no risk at all.

Add to Cart $9.97- Top 10 Mistakes in HDR Processing, and How to Fix Them

 • How to spot and correct the most common mistakes in HDR processing
 • Level: Beginner & Intermediate
 • To show the 10 most common mistakes, I use 10 of my very first photos in which I made horrible mistakes
 • Will save you years of headaches and searching for answers!
 • Bonus Edition: 55 pages long
 • Bonus Edition: Finishing Touches on an HDR Image including extra color correction and selective sharpening pass examples.

PayPal and Credit Cards

A special thank you to Filip Farag for this translation! See his Flickr here!

Welcome to STUCK IN CUSTOMS Welcome to my travel photography blog!
Enjoy the daily photos, tips, tutorials & more!
Newsletter Sign Up
The Most Beautiful Newsletter Ever!


x
 • © 2004 - 2014, SIC Media, LLC. All Rights Reserved.