HDR Tutorial v českém jazyce stranu 2

( Jste na 2. Straně ze 3. Můžete se vrátit na stranu 1 nebo přejít na stranu 3)

KROK 2 – SEŽEŇTE SI VHODNOU VÝBAVU

K vytvoření HDR obrazu potřebujete fotoaparát který buď:

 • Umí “Autobracketing” nebo “Autoexposure”
 • Umí fotit do formátu RAW

O výbavě pro HDR píši zde. Najdete tam mnoho doporučení všeho druhu pro ty, kteří výbavu ještě nemají, tak i pro ty, kteří přemýšlejí o oživění své fotovýbavy.

Ačkoliv můžete vytvořit slušné HDR z jednoho RAW souboru, doporučuji pořídit si fotoaparát který umí autobracketing. Autobracketing je schopnost fotoaparátu pořídit v mžiku 3 fotografie s různými časy závěrky. Někdy se tomu říká “Expoziční Bracketing”. Pokud projíždíte menu ve vašem fotoaparátu už teď, hledejte položku Autobracketing a případně i čísla -2, 0, +2. Pokud máte DSLR, tuto schopnost váš fotoaparát pravděpodobně má.

Co mám za výbavu? Lidé se mě na to často ptají a předpokládají, “Ty musíš mít ale dobrej foťák! ” No, dobrej foťák mám (Nikon D3X), ale velkou část z mých nejlepších snímků jsem pořídil dříve, za použití starších Nikonů. Nepovažuji se ale za nějakého hardwarového maniaka – to co dělám bych zvládl v podstatě s jakoukoliv technikou. Nyní mám high-end vybavení protože si všímám nepatrností…Nějakým způsobem si dokážu odpustit útratu hodně peněz kvůli maličkostem. Ospravedlňuji hodně věcí ve svém životě, ale to i vy, tak proč nepřidat fotovýbavu na seznam našich provinění?

Začínal jsem s Nikonem D70. Pak jsem přesel na D2X. Nikon D3X mě teď naplňuje jako krásná píseň. Abych nezapomněl, používám čtyři objektivy. Pro více informací o objektivech slouží již zmíněná stránka HDR výbava.

Co se týče stativů, mám obra s úžasnou otočnou hlavou. Kdysi jsem měl malinký tripod, ten ale byl dost nespolehlivý a vratký. Musíte mít pevný, stabilní stativ. Nechce se vám ho všude tahat? Pokud chcete produkovat krásné fotografie, měli by jste se nad tím zamyslet a zvážnit. Navíc, když ho budete nosit přes rameno, nebo ho nést jakýmsi „agresivním“ způsobem, máte z něho dost efektivní zbraň. Jak už jste si mohli všimnout, cestuji po celém světě a často se dostávám do temných uliček a zákoutí. Velký stativ může být efektivní odstrašovač. Jak ho nosím všude s sebou, už jsem dost dobrý ve všelijakém přehazovaní a švihání kolem sebe jako ninja s nunchaky.

KROK 3 – VNÍMEJTE SVĚT V HDR

Klíčový je výběr vhodných kandidátů pro HDR. Snažte se hledat extrémní světelné úrovně na dané scéně.

Nové vnímání světa

Představte si situaci s extrémním světlem i tmou a zamyslete se, jak scénu vnímáte. Víte, že když danou scénu vyfotografujete, výsledek nebude stát za nic. Normálně by jste se ani neobtěžovali fotit přímo proti slunci, že? No, s HDR můžete… Otevře se vám nový svět… Čím více se HDR fotografií budete zabývat, tím více si budete vážit světlo a svět ve kterém žijeme.

V posledních letech si všímám jak vidím svět oproti jiným lidem. Jedna z pradávných otázek: “Vnímáš zelenou tak jako já? Možná jen používáš slovo zelená, ale ve skutečnosti vidíš to čemu já říkám žlutá!” Tato otázka se také týká HDR. Já osobně vidím svět v HDR, a také si tak uchovávám vzpomínky, jako približně 80% lidí. Pokud jste se dočetli až sem, jistě svět vnímáte stejně.

Logicky z toho vyplývá, že zbývajících 20% lidí nevidí svět tak jako my. Ve skutečnosti absolutně pohrají HDR fotografiemi . Příležitostně potkáte někoho ze „staré školy“, který post processing považuje za ztělesnění zla. Jde jen o to, že svět nevnímají jako my.. To je ale v pohodě… Je nepřesvědčíme… Nemůžeme každého učinit šťastným, že?

DOBRÝ PŘÍKLAD EXTRÉMNÍCH ÚROVNÍ SVĚTLA

Pojdmě hezky krok za krokem zpracovat fotografii(nyní distribuována Getty), kterou jsem pořídil v New Yorku na Times Square.

Toto je dost dobrý příklad, který vám pomůže přetrénovat mozek co se týče úrovní světla. Pamatujte, když jste na scéně, váš mozek si s tím poradí. Tmavé oblasti vyplníte světlem a i tu nejsvětlejší tabuli přečtete. Získat dobrou fotografii Times Square bez použití HDR je více než nemožné. Toto uchovávejte ve vaší mysli když šmejdíte okolo svého domu, v sousedství, když projíždíte městem – váš mozek začne flitrovat světelné úrovně, na které váš fotoaparát nestačí.

Nyní si dovolím další fotograficko-filozofickou vsuvku. Každý fotí Times Square v New Yorku. Každý. Profesionálové, turisté, studentíci s mobily, atd. Zamyslete se nad tím. Která další taková místa vás napadnou?: Paříž, New York, Šanghaj – na těchto místech naleznete tisíce fotografů, hodně z nich jsou velmi dobří, s neuvěřitelnou výbavou a skvělými schopnostmi. AVŠAK, je poměrně obtížné si odvést originální fotku. Skončíte se stejnými fotografiemi jako ostatní. Proto je tato fotka z New Yorku dobrým příkladem. Když se podíváte na první fotografii, bude se vám zdát „slušná“ a „použitelná“. Nicméně, podívejte se na finální výtvor níže a všimněte si o kolik je zajímavější a poutavější než originál.

Fotografie PŘED úpravou, vybrána v Lightroomu.

HDR Tutorial - The Before Shot
Před úpravou…

Times Square at Dusk
…a po úpravě!

KROK 4 – PŘIPRAVTE SI SNÍMKY PRO HDR

Nastavte si fotoaparát na prioritu clony. To je velmi důležité, nechceme aby se nám v průběhu bracketingu měnila clona, ale rychlost závěrky.

Zapněte Autobracketing. Pokud máte možnost tří expozic, nastavte bracketing následovně: -2, 0, +2. Na mém Nikonu D3X obvykle fotím 5 expozic po krocích -2, -1, 0, 1, +2. Preferuji 3 expozice (-2, 0, +2), ale můj Nikon neumožňuje bracketing po 2 EV. Myslím, že rozsah -2, 0, +2 stačí pro 95% případů. Vyjímkou by bylo například focení tmavého interiéru s okny za bílého dne.

Pamatujte:

 • Rozsah +2 , 0, -2 je dostačující pro 95% situací.
 • Foťte do formátu RAW pokud můžete. JPEG je OK, RAW ale obsahuje nezpracovaná a nekomprimovaná obrazová data. To se vám může při pozdějších úpravách dost hodit. Uvědomte si ale, že při processingu ve Photomatixu RAW nemá oproti JPEGu žádné výhody.
 • Pokud nemáte ruce pevné jako robot, používejte stativ.

HDR Tutorial - Lightroom and the 5 shots

Zde vidíte 5 expozic Times Square vybraných v Lightroomu. Lehce poznáte, že byla každá pořízena s jinou rychlostí závěrky.

Krok 5 – Photomatix Pro

Čas zapnout Photomatix!

Photomatix zpracuje 3 a více expozic z nichž vytvoří HDR obraz. Po tonemappingu ho můžete uložit do formátu JPEG. Postupem vás nyní provedu.

Photomatix můžete využít několika způsoby:

 • Vygenerujete si HDR obraz jedné scény vašeho autobracketingu (Pro začátečníky nejčastější volba)
 • Využijete funkce batch a vygenerujete více HDR obrazů
 • Převedete jeden soubor RAW do HDR

Na první možnost se nyní zaměříme. O dalších se zmíním, ale jakmile pochopíte tento postup, tak už vám zbývající dvě možnosti problémy dělat nebudou.

Když Photomatix spustíte, vidíte pouze jednoduché menu.

Poznámka: Do Photomatixu láduji 5 JPEGů zkonvertovaných Lightroomem z formátu RAW. Můžete samozřejmě použít nezkonvertované RAW soubory, Photomatix si je převede sám. Inženýr který vyvíjel Photomatix mi ale řekl, že je trochu lepší si převod do JPEGu udělat v jiném softwaru.

HDR Tutorial
Výběr 5 JPEGů v Photomatixu

Označte vybrané soubory a klepněte na OK. Otevře se vám další nabídka. Moje nejobvyklejěí volby vidíte níže. Vybral sem možnost „Align“ i když fotím ze stativu, abych si byl jistý že obraz bude perfektně srovnaný.

Pokud fotíte z ruky bez stativu, VŽDY zaškrtněte volbu “Align source images”. S ostatními volbami jsem docílil všelijakých výsledů. Na redukci šumu mám speciální software a „duchy“ opravuji ve Photoshopu. S nastavením si ale můžete klidně vyhrát, chybu zde těžko uděláte, takže můžete být v klidu.

new-tutorial-Photomatix-align (by Stuck in Customs)
V nastavení Preprocessingu moc změn oproti původnímu nastavení nedělám. Když fotíte bez stativu, využijte možnosti “Align Source Images”. Pokud jste snímky pořídili s vyšší citlivostí, zaškrtněte “Reduce Noise”

Klikněte na Preprocess. Pokud jste si v s nastavením pohráli, bude generování trvat o něco déle.

Na monitoru brzo spatříte divný obraz. Nebojte se, jsme teprve na začátku. S vygenerovaným HDR obrazem dělat nic nemůžete, to se ale změní když klepnete na “Tone Mapping”. Zobrazí se vám nabídka modifikátorů se kterými budeme dále pracovat.
Každá fotka je jiná. Neexistují “správné hodnoty ” jak modifikátory nastavit. Rozhodně ale existují „špatné hodnoty“ . Jsem přesvědčen, že jste nejméně pár mizerných HDR snímků viděli. Pokud ne, podívejte se níže. Jestli máte kamarády feťáky tak se jim tahle úprava může zamlouvat, na většinu lidí dojem ale neuděláte. Radši se na moje starší fotky nedívejte. Taky jsem to trochu přeháněl. Děsím se jen při pomyšlení na ně. Sledujte mojí novější tvorbu. Děkuji pěkně. Aby jste měli představu o tom, jak rychle se můžete v postprocessingu zlepšovat, staré fotografie nemažu. Doufám že to bude stejně inspirující, jako pro mě trapné.

HDR Tutorial (by Stuck in Customs)
Přátelé nenechávají své přátele vytvářet HDR na drogách

Výše vidíte, jaké mělo mé nastavení posuvníků dopad na výsledný obraz. Je to více než přehnané. “Light Smoothing” je klíčový modifikátor, moc doleva ho neposouvejte! Prosím! Pro lásku boží.

Trochu vám poradím, jak se tomuto výsledku vyhnout obloukem. Tohoto nastavení modifikátorů se ale nedržím vždy.

 • Strength – Ponechte na 100%.  Pokud bude třeba, můžeme sílu stáhnout ve Photoshopu remixováním s původním RAW souborem.
 • Color Saturation – Nastavte na přijatelnou hodnotu.  Fotografii nepřesaturujte.  Jak už jsem říkal, každá fotka je jiná.  Pamatujte, HDR je o světle, ne o barvách!
 • Luminosity – Tento posuvník upravuje komprimaci světelného rozsahu a úrovně jasu.  Čím více doprava, tím méně kontrastu. Pokud máte ve fotografii nežádoucí „halo“ efekt, pomůže posunutí na pravou stranu.  Další způsob jak se„hala“ zbavit, si popíšeme později.
 • Microcontrast – Zádadný slider který zvýrazňuje kontrast detailů. Pohrajte si s ním dokud budete s výsledkem spokojeni.
 • Smoothing – Velmi důležitý posuvník, který ovlivňuje “HDRovost” fotografie.
 • White Point & Black Point – Nastavuje rozmezí černého a bílého bodu. Pokud vám histogram přetéká nalevo či napravo, znamená to že ztrácíte světlo, a to není dobré.
 • A ostatní posuvníky?  Jsou zajímavé, ale moc je nepoužívám. Micro-smoothing může pomoct se šumem, na ten ale používám speciální software.

HDR Tutorial (by Stuck in Customs)

Photomatix a trochu rozumnější nastavení…

Pokud jste se slidery skončili, klepněte na Process a výsledek uložte. Otevřete si ho ve Photoshopu na finální doladění.

Krok 6 – Zábava ve Photoshopu

Co? Nejste ve Photoshopu moc dobří? Nebaví vás? Nejdřív mi řeknete že neradi nosíte stativy a teď mi tvrdíte že vás Photoshop nebere? Ale jděte…musíte se přeci naučit něco nového, jinak to nepůjde. Smiřte se s tím. Dejte mu šanci, Photoshop je skvělý a zábavný nástroj.

Pokud jsou vaše schopnosti ve Photoshopu mizerné, doporučuji vám Photoshop User TV. Každý týden vydávají nový podcast. Když zabrousíte do archívu, můžete je dohnat. Za čas se naučíte pracovat se všemi nástroji. 95% z nich nemají nic společného s HDR, ale aspoň budete v obraze. Pro finální úpravy používám hodně nástrojů… to můžete i vy… jen buďte trpěliví a věnujte Photoshopu čas. Pokud se naučíte tři věci týdně, za rok jich budete umět 150.

Jak už jste si asi všimli, Photomatix je skvělý, ale výsledek je třeba doladit.

Nyní nás čeká toto:

 • Importujeme všechny RAWy a JPEG, který jsme vygenerovali ve Photomatixu
  • Poznámka: Importovat všechny je trochu přehnané – časem hned rozeznáte které použijete a které ne. Nejspíše budete mít 4 soubory — 3 originály a 1 JPEG.
 • Opravíme přepálená místa pomocí metody “Masking”.
 • Vybereme nejlepší RAW soubor, v RAW importeru jej trochu vyladíme a opravíme „duchy“ (chodce a auta)

RAW Importer

Vědeli jste že RAW importer ve Photoshopu můžete použít i pro soubory JPEG? Klepněte na Edit, Preferences, File Handling, Camera Raw preferences a dole zvolte „Automatically open all supported JPEGs“.

Spusťte Photoshop a otevřete 3 originální RAW soubory a JPEG který jsme vytvořili Photomatixem. Okno které vidíte níže je Raw importer z Photoshopu. Je výborný, protože má všemožné posuvníky, které vám pomohou fotografii vyladit. Nádherné tajemství formátu RAW je, že oproti JPEGu obsahuje RAW vyšší dynamický rozsah a daleko větší možnosti co se týče světelných úprav.

Nyní vyberu jednu z originálních RAW fotek a budu se snažit, aby byla co nejpodobnější našemu JPEGu. Nyní remixujeme originální RAWy s JPEGem abychom: a) dosáhli realističtějšího obrazu b) opravili „duchy“.

Kolik originálů vybrat? Záleží na tom, které chcete s tonemappingovým JPEGem remixovat. V tomto případě importujeme všechny.
Uvědomte si, že toto už je „Dotek mistra“. Pokud jste spokojeni s výsledkem tonemappingu ve Photomatixu, nemusíte dále pokračovat.

Treyova neotřesitelná pravda HDR fotografie #34: Pokud fotíte přes den modrou oblohu, po HDR processingu bude šedá, skvrnitá a bude nejspíše „obohacena“ o nepříjemné hala. Pokud to ve Photoshopu nespravíte před tím, než fotografii ukážete svým kamarádům, je dost možné že o ně přijdete.

HDR Tutorial (by Stuck in Customs)

Okno Raw importeru ve Photoshopu

OK, pokračujme dále. Nalijte si skleničku červeného nebo si udělejte další kafe.

Pokračujte na Page 3 of the Tutorial!

> DALŠÍ A POSLEDNÍ ČÁST HDR TUTORIÁLU

Welcome to STUCK IN CUSTOMS Welcome to my travel photography blog!
Enjoy the daily photos, tips, tutorials & more!
Newsletter Sign Up
The Most Beautiful Newsletter Ever!


x
 • © 2004 - 2014, SIC Media, LLC. All Rights Reserved.